کاهش عوارض جانبی داروی کورتیزون با تغذیه مناسب - عوارض کورتیزون

به گفته محققان عوارض جانبی داروها ی کورتیزون را با کمک یک تغذیه مناسب می توان کاهش داد و حتی از بروز آن جلوگیری کرد.

به گزارش دکتر سلام به نقل از خبرگزاری آلمان به گفته متخصصان آلمان افرادی که به طور منظم داروی کورتیزون مصرف می کنند باید مراقب خاصیت افزایش دهنده اشتها ی این دارو باشند و زیاد غذا نخورند.
بنابراین گزارش؛ افرادی که داروی کورتیزون مصرف می کنند باید پروتئین کافی مصرف کنند و میزان مصرف چربی خود را کاهش داده زیرا کورتیزون باعث افزایش میزان چربی خون می شود. علاوه بر این مصرف دوزهای بالای کورتیزون باعث ترشح نمک در بدن می شود که از عوامل افزایش فشار خون است و به همین دلیل افراذد مصرف کننده این دارو باید غذاها ی کم نمک بخورند.
بر اساس این گزارش؛ مصرف مداوم کورتیزون باعث کاهش تراکم استخوام ها و پوکی استخوان می شود و به همین دلیل این افراد باید کلسیم و ویتامین دی فراوان مصرف کنند.
همچنین؛ محققان تاکید کردن د بهتر است داروها ی حاوی کورتیزون بین ساعت شش تا هشت صبح مصرف شوند زیرا در این ساعات میزان کورتیزون ساخته شده در خون بدن بالاست و به همین دلیل میزان بالای این ماده صدمات کمتری به بدن و ارگانیسم بدن وارد می کند.
این گزارش حاکی است؛ افرادی که داروی حاوی کورتیزون مصرف می کنند و در حال درمان با این دارو هستند نباید به طور ناگهانی مصرف این دارو را قطع کنند زیرا باعث بروز اختلال در گردش خون و بروز شوک در فرد می شود.


کورتیزون , عوارض کورتیزون