متن کامل سخنرانی صلاح الدین ربانی در کنفرانس بیداری اسلامی

48033_380717005379238_560184385_n.jpgمتن کامل سخنرانی محترم صلاح الدین ربانی سرپرست جمعیت اسلامی افغانستان و رئیس شورای عالی صلح در کنفرانس بیداری اسلامی.

بسم الله الرحمن الرحیم
ولَقَدْ كَتَبْنَا فِي الزَّبُورِ مِن بَعْدِ الذِّكْرِ أَنَّ الْأَرْضَ يَرِثُهَا عِبَادِيَ الصَّالِحُونَ.

حضار محترم، علمای جید جهان اسلام، دانشمندان و فرهیخته گان گرامی، برادران و خواهران!
السلام و علیکم و رحمت الله و برکاته

اجازه دهید در قدم نخست از شخصیت فرهیختۀ جهان اسلام، و مقام رهبری جمهوری اسلامی، که همیشه به مسایل مربوط به جهان اسلام توجه خاص معطوف میدارند، اظهار سپاس و شکران نمایم. همچنان می خواهم از برگزار کننده گان این نشستِ بزرگ و آنانیکه چنین نشست های مهم را در ارتباط به موضوعات اسلامی میزبانی می نمایند، بخصوص از جناب دوکتور ولایتی، اظهار قدردانی نمایم.

خرسندم از این که، فرصت مساعد گردید تا مواردی را که از دید ما با اهمیت است، و توجه علمای مسلمان و کشور های اسلامی را جداً می طلبد ، خدمت شما بیان نمایم.

حضار محترم،

مبارزه ای را که در قرن گذشته، سید جمال الدین افغانی در راستای بیداری، اتحاد و ایستادگی مسلمانان در برابر استعمار و استبداد آغـاز کرده بود، و شخصیت های بعد از وی این مسیر را ادامه دادند، امـروز به لطـف الهی در حالی به ثمر نشستن در همـۀ جهان اسلام است. در حقیقت، بیداری امروزی مسلمان ها برای بازگشت به اصلِ خویش و حرکتِ رو به جلو، در پرتو گذشتۀ ارزشمندِ شان، برایند همان تلاش هاست. تلاش هایی که با چهره هایی چون شیخ محمد عبده، عبدالرحمن کواکبی، و بعد ها امام حسن البناء در جهان عرب، مولانا مودودی در شبه قاره هند، و امام خمینی در ایران، بیشتر تقویت و گسترش یافتند، و امروز ما شاهد نتایج موفقِ مبارزات آنها می باشیم.

نهضت های اسلامی که همه در پرتو مبارزاتِ بیدار گرانِ مسلمان شکل گرفتند، طی یک قرن اخیر، با غول های بزرگی از دشمنان اسلام، دست و پنجه نرم کرده، و آن ها را در بسا موارد به زانو درآوردند.

نهضت های اسلامی در این مدت، هرچند در ظاهر، از همدیگر تفاوت داشتند، و با دشـمنانِ، به ظاهر متفاوت روبرو بودند، امـا در ماهیت همه یکی بوده، و پشتوانۀ فکری آنها، همانا قرآن و سنت نبوی صلی الله علیه و سلم بوده و است. همچنانکه دشمنان بیداری اسلامی، چه در قالب استعمار خارجی و چه در قالب استبداد داخلی، نیز ماهیتِ یگانۀ داشته اند.

اگر در مصر و شاخ افریقا و جهان عرب، بیداری اسلامی برای رهایی از استعمار پایه گذاری شد، با پایانِ استعمار خارجی، استبداد در برابر این موجِ بیداری اسلامی، بروز کرد، و استعمار نیز، از این اسـتبداد به خاطر مقـابله با موجِ بیداری اسلامی، حمایت نمود. در سرزمین ایران، اگر بیداری اسلامی در برابر استبداد قیام نمود، متکای رژیم وقت استعمار بود ، که تا آخرین لحظه تلاش نمود با حمایت همان استعمار، مانع طلوع آفتابِ بیداری اسلامی گردد.

من در اینجا به نمایندگی از سرزمین قِیام، شهادت و جهاد سخن می گویم. یعنی افغانستان. کشوریکه در آن نیز نهضتِ اسلامی هم با استبداد رویا رو شد، و هم در مقابل استعمارِ کمونیزم قهرمانانه رزمید. در شرایطی که پس از پیروزی جهاد، باید نظام اسلامی ریشه می گرفت، و مردم به آرزوهای شان می رسیدند، چالشِ عمــدۀ دیگر در کنـارِ مـداخلات خارجی، که همــانا افراط گرایی است، ظـهور کـرد.

حضار گرانقدر!
امروزه افراطگرایی، از چالش های عمده، فرا راهِ تحکیم نظام های مردمی در جهان اسلام است. مشکل افراط گرایی در جهان اسلام امر تازه ای نیست. این یک تصویرِ به شدت خشن و مخالف با عُطوفت و مهربانی اسلامی است. در حالی که خداوند می فرماید: و ما ارسلناک الا رحمت للعالمین، اما طیف های افراط گرا، تعریف دیگری از دین ارائه می کنند.

فکر می کنم شماری از دوستان به یاد دارند، که حدود یک و نیم سال قبل، از همین تریبیون، شــهید استاد برهان الدین ربانی رهبر جهاد و مـقاومت مردم افغـانستان و شهید بیداری اسلامی، در آخرین سخنرانی دوران زندگی شان، نسبت به این پدیده هشدار دادند، و از علمای امت خواستند تا در برابر افراط گرایی، و خوارج های معاصرِ که مسلمان ها را تکفیر و ریختن خون شان را مباح می دانند، موضِع روشن اتخاذ نمایند. مــن نیز به عنوان یکی از پیروان راهِ استاد شهید، و مسئول حزب جمعیت اسلامی افغانستان، می خواهم که مراجع اسلامی، به ویژه علمای امت مسلمه، موضوع افراط گرایی را جدی بگیرند.

مشکل دیگر برای موج تازۀ بیداری اسلامی، چگونگی مواجِهَه با قضیه فلسطین است. این زخم ناسور، سال های سال امت مسلمه را رنج داده است. مسلمان ها انتظار دارند که، با تغییراتی که در نتیجۀ موجِ تازه بیداری اسلامی در کشور های اسلامی رونما شده است، موضوع اشغال این سرزمین به عنوان نخستین قبلۀ مسلمان ها حل شود، و این آزمونِ بس بزرگی است.

همچنان چالش دیگر در جهان معاصر، که همزمان با گسترش بیداری اسلامی مطرح است، پدیدۀ اسلام هراسی میباشد. همین موضوع سبب شد که کشورهای غربی، تا هنوز برخورد واقع گرایانه با تغییرات سیاسی در جهان اسلام نکرده اند.

اسلام هراسی با افراط گرایی در جهان اسلام پیوند دارند، و یکدیگر را خوب تغذیه می کنند. اسلام هراسی گاهی خودش را در قالب نَظَریۀ برخوردِ تمّدن های هانتینگتون می نمایانَد، و گاهی هم در رفتار های توهین آمیزِ حلقات افراط گرا نسبت به اسلام و پیامبر صلی الله علیه و سلم.

خوشبختانه با وجود همه ی این تلاش ها، اسلام یکی از ادیان پیشرَو است، و سالانه ده ها هزار انسان در کشور های مختلف به اسلام رو می آورند. به همین دلیل از علمای امـت اسـلامی می خواهیم که با حرکت ها و برنامه هـای روشن و سازنده، در جهت معرفـی هر چه بیشتری چهرۀ واقـعی اسلام، که همانا عطوفت مهربانی و بردباری است، گام بردارند.

علما و دانشمندان محترم،

سرنوشت اقلیت های مسلمان در کشور های غیر اسلامی، یکی دیگر از چالش های جهان اسلام است. این اقلیت ها در دنیای امروز، از هر اقلیت دیگری مظلوم تر اند. وضعیت اسف بار مسلمان های مینمار، نمونــۀ واضح و روشنِ آن است. اقلیت های مسلمان، مشکلات و دشواری های زیادی دارند که باید کشورهای اسلامی، و به ویژه علمای امت با سازوکارِ روشن با این مسئله برخورد کنند، و پیشنهاد می کنم، در اعلامیه پایانی این نشست در مورد برادران و خواهران مسلمانِ مینمار(برما)، موقف مشخص گرفته شود.

میخواهم در این جا به یک موضوع خیلی مهم نیز اشاره نمایم. این مجلس بزرگ فرصت بسیار مناسبی است که فریاد صلح خواهانه مردم مسلمان و رنجدیدۀ افغانستان، به سمع اندیشمدان بزرگ اسلام مستقیما رسانیده شود.

افغانستان، سرزمین که بیشتر عمر خود را در مبارزات آزادی خواهی و دفاع از اسلام سپری نموده، و نقش عمده را در تقویتِ پیام بیداری جهان اسلام داشته است. چرا باید اکنون دستخوش تحمل قربانی دهی و نابسامانی های باشد، که زمینۀ گسترش فتنه های گوناگون را فراهم میسازد، و در حالی کـه اختلافات امت اسـلامی نیز به این آلام می افزاید.

افغانستان بخش مهمی از دیار اسلام است، و در راستای بستنِ داستانِ جنگ و ویرانی، و گشودنِ روزنۀ صلح پایدار، تلاشهای مسئولانه و صاداقانۀ امتِ اسلامی، و در رأس دانشمندان و رهبران بزرگ اسلام را، بصورت جدی می طلبد.

در اخیر یکبار دیگر از جمهوری اسلامی ایران برای برگزاری این کنفرانسِ باشکوه قلباً ابراز سپاس و قدردانی میکنم.

و اقول قولی هذا و استغفرالله لی و لکم
السلام و علیکم و رحمت الله


مطالب مشابه :


متن سخنرانی حجت الاسلام حسینی قمی در پنجمین یادواره شهدای روستای ورین

متن سخنرانی حجت الاسلام حسینی قمی در پنجمین یادواره شهدای روستای شعر پایانی من باشد:
متن سخنرانی فرماندار شهرستان شهریار در نماز جمعه شهر اندیشه

ویژه نامه نقش نو - متن سخنرانی فرماندار شهرستان شهریار در نماز جمعه شهر اندیشه - سرپرستی غرب
متن خطبه ابتدای سخنرانی

شاگرد آسید مجتبی حسینی - متن خطبه ابتدای سخنرانی - اخبار و خلاصه جلسات و تحریر دروس
دانلود سخنرانی های سید حسن نصر الله همراه با ترجمه فارسی و متن عربی

الأدب - دانلود سخنرانی های سید حسن نصر الله همراه با ترجمه فارسی و متن عربی - موقع لكل
نکات مهم سخنرانی حسن عباسی درباره ی انتخابات در دانشگاه اراک/قسمت دوم(پایانی)

اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی - نکات مهم سخنرانی حسن عباسی درباره ی انتخابات در
گزارش و دانلود متن و صوت سخنرانی زیبایی شناسی اسلامی

دانلود متن سخنرانی: نکته ی پایانی آن است که به نظر می آید استاد برای قدردانی از زحمات
دانلود سخنرانی استاد رائفی پور ایام فاطمیه 1394 (شب پنجم و پایانی اضافه شد)

تیم توابین 313 - دانلود سخنرانی استاد رائفی پور ایام فاطمیه 1394 (شب پنجم و پایانی اضافه شد
متن کامل سخنرانی صلاح الدین ربانی در کنفرانس بیداری اسلامی

متن کامل سخنرانی محترم صلاح الدین ربانی سرپرست جمعیت اسلامی افغانستان و رئیس شورای عالی
برچسب :