نمونه پرسش‌های درس حقوق کار

آزمون درس حقوق کار<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

درآمد: پرسش‌هایی را که در زیر می‌آید با بلندنظری جناب آقای محمودی، دانشجوی دکتری حقوق عمومی دانشگاه شهید بهشتی، در اختیار این وبلاگ قرار داده شده است. ویژگی این نمونه پرسش‌ها در کاربردی بودن آنها می‌باشد. تردیدی نیست یکی از راههای رشد و فرگشت حقوق عمومی در ایران توجه به جنبه‌های کاربردی آن می‌باشد که در این نمونه پرسش‌ها به خوبی دیده می‌شود. وبلاگ اندیشه‌های حقوق عمومی با توجه به این امر اقدام به نشر آنها می‌نماید.

 

به نام خداوند جان و  خرد

دانشگاه شهرکرد

 

1- در پی تصویب سیاستهای کلان اصل 44 قانون اساسی، مالکیت و وظایف شرکت صنایع فولاد کشور به یک شرکت خصوصی انتقال یافته است . با اخراجهای ناموجه کارگران از طرف شرکت خصوصی و طرح شکایت در مراجع حل اختلاف، وکیل شرکت به استناد قاعده تسلیط، تعهد موکل خود به ابقای کارگران را فاقد وجاهت قانونی دانسته و رد شکایت وارده را خواستار  شده است. شما به عنوان وکیل کارگران چگونه استدلال می کنید؟

2- احمد (کارشناس شرکت ملی حفاری ایران) که به طور پاره وقت با شرکت همکاری می‌کند، در آزمون دکتری تخصصی حفاری پذیرفته شده است. کارفرما  به مجرد اطلاع از قصد وی برای ادامه تحصیل، اخراج  وی  را جزو حقوق مسلم خود دانسته و مراتب را به نامبرده اعلام می کند. اقدام کارفرما و سرنوشت شغلی احمد را چگونه ارزیابی می کنید؟

3- در رای صادره  از هیات حل اختلاف کارگر و کارفرما، مستقر در کرمان، آمده است: نظر به احراز قصور تجدید نظرخواه (کارگر) در انجام وظایف محوله و نقض آیین‌نامه انضباطی شرکت مس سرچشمه، اقدام  تجدید نظر خوانده (کارفرما) در فسخ قراردادکار و اخراج کارگر مقرون به صحت بوده  نتیجتا رای مورد اعتراض،  قانونی تشخیص و تایید می گردد. در پی اعتراض کارگر در دیوان عدالت اداری، شعبه دیوان به شرح زیر رای داده است: «با عنایت به اینکه فسخ قرارداد کارگر از ناحیه کارفرما در فرض انطباق مورد بر ماده 27 قانون کار، مقید به اعلام نظر مثبت شورای اسلامی بوده و در مورد کارگر اخراجی، نظر شورای اسلامی کار مربوطه منتفی بوده است رای تجدید نظرخواسته، خلاف قانون کار تشخیص و  نقض می‌گردد. نظر شما در خصوص هر دو رایچیست ؟

4- نماینده حقوقی بانک صادرات ایران (شعبه فارسان) با تقدیم لایحه‌ای در شعبه هفتم دیوان عدالت اداری به استناد مقررات قانون کار و مفاد ماده 11 قانون دیوان، ابطال دادنامه صادره از هیات حل اختلاف مستقر در اداره کل کار و امور اجتماعی چهارمحال و بختیاری مبنی بر بازگشت به کار کارگر طرف قرارداد با بانک یاد شده را درخواست نموده است. به نظر شما رای شعبه دیوان چه خواهد بود؟

5- در لایحه دفاعیه وکیل یک بنیاد خیریه (کارفرما) به هیات تشخیص آمده است : در خصوص شکایت خوانده (کارگر)، صرفنظر از ماهیت غیر انتفاعی داشتن فعالیتهای موکل اینجانب، عبارات مندرج در اساسنامه بنیاد مذکور،  مبنی بر توافقی بودن میزان حق الزحمه اشخاص طرف قرارداد، ظاهر در خروج موضوعی روابط فیمابین از شمول مقررات قانون کار مصوب 1369 و نتیجتا نافی صلاحیت مراجع حل اختلاف موضوع ماده 157 قانون مزبور  بوده و رسیدگی مقتضی در صلاحیت دادگاه حقوقی محل استقرار بنیاد مورد وکالت اینجانب می باشد. استدلال وکیل مذکور را ارزیابی فرمایید.

 

هریک از سوالات دارای 4 نمره می باشند

پیروز باشید


مطالب مشابه :


دانلود نمونه قراردادها

نموده تا در اسرع وقت توسط نمونه قرارداد کار نمونه قرارداد خدمت پاره
نمونه قرارداد كار

نمونه قرارداد كار cv آگهی استخدام ، دعوت به همکاری ، کار تمام وقت ، کار پاره وقت
نمونه سوالات قانون کار

نمونه سوالات قانون کار: قرارداد کار را به این ترتیب کارگران پاره وقت و نیز کارگران
نمونه قراردادها

نمونه قرارداد خدمت پاره وقت. نمونه قرارداد خرید و نصب کالاهای قرارداد انجام کار نمونه.
نمونه پرسش‌های درس حقوق کار

ویژگی این نمونه پرسش پاره وقت با شرکت بر بازگشت به کار کارگر طرف قرارداد با بانک
سوالات درس قانون کار

نمونه سوالات قرارداد کار را به این ترتیب کارگران پاره وقت و نیز کارگران فصلی ممکن
تفاوت قرارداد کار با پیمانکاری

تفاوت قرارداد کار تمام وقت یا پاره وقت در دستگاه و تنظیم نمونه قراردادهای
برچسب :