طناب زدن برای خانم ها

آیا طناب زدن در بانوان موجب افتادگی رحم می شود ؟
طناب بازی یک فعالیت بدنی کامل و مناسب است ، روی قلب و عروق و دستگاه تنفس اثر مثبت گذاشته ، باعث ازدیاد هماهنگی بین عصب و عضله ، سرعت ، استقامت ، چابکی و ریتم بدن می شود . طناب بازی ضمن کمک به کنترل وزن بدن به بهبود وضعیت عمومی آن نیز مساعدت می کند . به بدن فرم داده به ویژه موجب تقویت عضلات پشت ساق پاها می شود . از بروز ضعف های موجود در پاها به خصوص از صاف شدن کف پاها جلوگیری می کند . و از همه مهمتر فشارهای عصبی ، دلواپسی و افسردگی را کم کرده و در نتیجه اعتماد به نفس را افزایش می دهد
یکی از سوالهایی که در حین انجام ورزش های پرشی مانند طناب زدن برای خانم ها پیش می آید این است که آیا طناب زدن برای بانوان مضر است ؟
برای پاسخ به این سوال لازم است بدانیم که
پرولاپس رحم و واژن Prolapse of Uterus and Vagina چیست ؟
پایین افتادگی رحم و یا دیواره واژن را پرولاپس رحم و واژن می گویند .که در سن یائسگی شایع تر است . همچنین در سفیدپوستان ،افراد چاق و خانم هایی که تعداد زایمان هایشان زیاد است بیشتر مشاهده ی شود.
 رحم و واژن توسط لیگامنتها ( رباطها ) و عضلات در محل خود درون لگن نگه داشته می شوند . در صورتیکه این عضلات و رباطهای حمایت کننده ضعیف گردیده و یا در اثر کشیدگی شل شوند که غالباً در اثر زایمان اتفاق می افتد ، رحم و دیواره آن ممکن است جابجا شده و پایین افتادگی پیدا کنند . پرولاپس معمولاً پس از دوران یائسگی رخ می دهد و به این دلیل می باشد که سطوح هورمونی استروژن کاهش یافته و در نتیجه موجب ضعف لیگامانها می شود . احتمال وجود پرولاپس با عواملی افزایش می یابد . این عوامل شامل حالتهایی است که موجب فشار خارجی بر عضلات و رباطها می شوند . مانند چاقی مفرط ، سرفه های شدید و مزمن و زور زدن به هنگام تخلیه روده که موجب فشار بر عضلات می گردد . علت اینکه چرا پرولاپس در افراد سفید پوست شایعتر است ، ناشناخته می باشد .
انواع پرولاپس
در پرولاپس رحم ، رحم به سمت واژن حرکت نموده و وارد واژن می شود . مقدار حرکت و جابجا شدگی خفیف به درون واژن تا خروج رحم از وولو می باشد .
دو نوع اصلی پرولاپس واژن وجود دارد . سیستوسل و رکتوسل ، در سیستوسل ، مثانه به احشاء مجاور دیوارۀ ضعیف جلوی واژن فشار می آورد . در رکتوسل ، رکتوم به دیواره ضعیف پشتی واژن فشار و کشش وارد آورده و به آن سمت تحدب می یابد . هر دو نوع پرولاپس واژن ممکن است همزمان رخ دهند یا بدون پرولاپس رحم بروز نمایند .
علائم پرولاپس
علائم هر یک از انواع پرولاپس رحم و واژن عبارتند از :
احساس پری در واژن
یک توده جلو آمده درون واژن یا حتی بیرون واژن  
احساس سنگینی یا درد خفیف در قسمت تحتانی پشت
اشکال در دفع ادرار یا مدفوع
تکرر ادرار
سیستوسل می تواند موجب چکه کردن ادرار به هنگام خنده و سرفه شود . همچنین می تواند موجب خطر افزایش عفونت مثانه گردد . زیرا مثانه نمی تواند به میزان مناسب تخلیه شود .
  حال باید پاسخ داد آیا ورزش های پرشی موجب افتادگی رحم می شوند ؟
از نظر علمي ورزش های پرشی مانند طناب زدن  معمولاْ مشكل خاصي را براي خانم ها ايجاد نمي‌كنند. به طور كلي در چنين ورزش‌هايي تفاوت‌ چنداني بين زنان و مردان وجود ندارد. البته در مواردی که برخی بیماری های زنان باعث شل شدن و عدم پايداري رحم و ضمائم آن مي‌شوند ممكن است انجام چنين ورزش‌هايي باعث تشديد بيماري‌ فرد شوند. اين بيماري‌ها بسيار نادر هستند و در این موارد باید از انجام ورزش های پرشی اجتناب کرد .
لذا بانوان و دختران می توانند با اطمینان و طیب خاطر طناب بزنند .
 به نظر می رسد  که  طناب زدن همراه با سایر ورزش ها نه تنها موجب افتادگی رحم نمی شود بلکه باعث سفتی  و تقویت عضلات بدن می گردند .البته نباید فراموش کرد که مانند تمام ورزش های دیگر ، طناب زدن نیز باید به شیوه صحیح اجرا شود. تکنیک فرود آمدن روی پنجه پا می تواند صدمات احتمالی را کاهش دهد و به حداقل برساند.
نکات لازم هنگام انجام طناب زدن
جهت تعیین مناسب اندازه طناب ، هر شرکت کننده با در دست گرفتن دسته های طناب روی آن می ایستد . سپس دسته های طناب را بطور افقی تا زیر بغل بالا می آورد . در این حالت طناب کاملاً کشیده است . اگر دو سر طناب پایین تر از خط کمر یا بالاتر از آن باشد طناب برای این فرد مناسب نیست بنابر این اندازه طناب باید تنظیم شود . در صورتی که طناب برای شرکت کننده بلند باشد برای کوتاه کردن آن می توان یک یا دوسر طناب را از زیر دسته ها گره زد و بالاخره نحوه گذاشتن دسته های طناب به گونه ای است که منتهی الیه دسته طناب متصل است در دست گرفته شود و انگشتان شست به سمت بالا قرار گیرد تا گردش طناب به آسانی انجام شود .
لازم است قبل از شروع طناب بازی چند دقیقه برای گرم کردن عمومی بدن اختصاص یابد. برای طناب زدن لازم است دسته های انتهایی طناب را با آرامی اما محکم در دست بگیرید، آرنجهایتان را نزدیک بدن نگهدارید و شانه هایتان را شل نگه دارید، اندکی زانوهایتان را خم کنید، از مچ دست برای تاب دادن طناب در قوسی ملایم در بالای سرتان استفاده کنید، سر و پشتتان را هنگام پریدن مستقیم نگه دارید، پشتتان را به جلو خم نکنید ، در هنگام فرود ، روی سینه پا بوده و کمی زانوهایشان را خم کنند بیش از اندازه به بالا نپرید چرا که ممکن است به زانوهایتان فشار بیاید.
شما می توانید با برنامه های متنوع تمرینات با طناب را داشته باشید و با بهبود سطح آمادگی جسمانی ، برنامه تمرینی خود را تغییر دهید مثلاً بعد از 10 دقیقه گرم کردن بدن ، بدون طناب، 1 تا 2 دقیقه در جا بپرید. سپس طناب را بردارید و در هر بار چرخش طناب، یک جهش بر پای راست و یک جهش بر پای چپ انجام دهید. این نوع طناب زدن را یک دقیقه ادامه دهید. سپس طوری طناب بزنید که با هر چرخش طناب، بر روی یک پایتان بپرید و این حرکت را نیز 2 دقیقه انجام دهید. همچنین با چرخش طناب ، پرش پا جفت را داشته باشید ( 1 تا 2 دقیقه). با بینی نفس بکشید نه با دهان.
برای طناب زدن لازم است جای مناسبی را انتخاب كنید.برای جلوگیری از صدمه به قوزك ، زانو و پاها از كفش مناسب استفاده كنیدابتدا به مدت 5 دقیقه راه برویدو با نرمش های كششی عضلات ساق پا را گرم كنید.به تدریج و با رعایت اصول تمرین بر اساس توانایی و میزان آمادگی جسمانی مدت طناب زدن  و استراحت خود را تنظیم کنید.
توصیه کلی
دلیل علمی برای ممنوعیت طناب زدن برای خانم ها وجود ندارد. بهتر است خانم های چاق از تمرینات شدید طناب زدن کمتر استفاده کنند اما تمرینات طناب زنی با شدت ملایم منعی ندارد. تمرینات طناب زنی در خانم های سالم  نه تنها موجب افتادگی رحم نمی شود بلکه می تواند با تقویت عضلات و لیگامنت های نگهدارنده آن موجب پیشگیری از این بیماری شود.
منابع:
باد لی لی ، تمرینات طناب‌زدن: برنامه‌ها و تکنیک‌هایی برای افزایش آمادگی جسمانی و عملکرد،مترجم رضا نیک بخش، ناشران نشر ورزش و بامداد کتاب.
salamat.ir
seemorgh.com
hamshahrionline.ir


مطالب مشابه :


افتادگی رحم و مثانه - عمل ترمیم سیستوسل

بیماری های زنان زایمان نازایی - افتادگی رحم و مثانه - عمل ترمیم سیستوسل - دکتر مریم لطفی زاد
افتادگی رحم‌ چیست + راههای درمان

افتادگی رحم‌ چیست ممکن‌ است‌ همراه‌ بیرون‌زدگی‌، یورتروسل‌ و سیستوسل و رکتوسل
آیا طناب زدن در بانوان موجب افتادگی رحم می شود ؟

پرولاپس رحم و واژن Prolapse of Uterus and Vagina چیست سیستوسل و رکتوسل ، در سیستوسل ، مثانه به احشاء
پمفلت های آموزشی بیماران

پولیپ رحمی چیست تغذیه پس از زایمان: دریافت فایل: سزارین: دریافت فایل: سیستوسل و رکتوسل:
آیا طناب زدن در بانوان موجب افتادگی رحم می شود ؟

پرولاپس رحم و واژن Prolapse of Uterus and Vagina چیست سیستوسل و رکتوسل ، در سیستوسل ، مثانه به احشاء
طناب زدن برای خانم ها

پرولاپس رحم و واژن Prolapse of Uterus and Vagina چیست سیستوسل و رکتوسل ، در سیستوسل ، مثانه به احشاء
افتادگی رحم چرا اتفاق میافتد؟ /علل افتادگی رحم و راههای درمان

کاندوم چیست در صورت پاره شدن علائم بود ، پزشک جراحی ترمیم سیستوسل - رکتوسل را توصیه
آیا طناب زدن در بانوان موجب افتادگی رحم می شود ؟

پرولاپس رحم و واژن Prolapse of Uterus and Vagina چیست سیستوسل و رکتوسل ، در سیستوسل ، مثانه به احشاء
اتاق عمل جراحی : انواع ست های جراحی شماره 1

سیستوسلرکتوسل. ردیف مشخصات لایتنر چیست؟ تقویت حافظه بلند مدت و بخاطر سپردن آسان
برچسب :